Rivastigmin je lék ze skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy, jeho účinnou sloučeninou je stejnojmenná sloučenina rivastigmin.

 

Princip: Rivastigmin umí zablokovat některé enzymy (acetylcholinesterázu a butyrylcholinesterázu) rozkládající sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin patří mezi mozkové neurotransmitery, což jsou zjednodušeně řečeno sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Blokování acetylcholinesterázy vede ke zvýšení účinku acetylcholinu, což má mít efekt proti projevům demence.

 

Využití: Rivastigmin se využívá k terapii lehkých a středně těžkých forem Alzheimerovy demence, kromě toho se podává i u jiných forem demence včetně demence při Parkinsonově chorobě.

 

Podávání: Preparát by měl být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 1,5-6 miligramů. Běžná úvodní dávka dospělého člověka je 1,5 miligramu podávaných dvakrát denně s následným navyšováním. Kromě klasických tablet existuje lék i ve formě roztoku určeného k vypití a v podobě jednorázových náplastí,ze kterých se po přilepení na kůži účinná látka uvolňuje do organizmu.

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky Rivastigminu nebývají většinou závažné, nejčastěji byly popisovány různé trávicí obtíže, jako je např. nechutenství, a kromě toho si někdy pacienti stěžují na motání hlavy, bolesti hlavy a malátnost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů