Repatha je lék patřící mezi moderní léky na snížení cholesterolu ze skupiny PCSK9 inhibitorů a jeho účinnou složkou je sloučenina evolokumab (evolocumab).
 
Princip: Evolokumab je lidská monoklonální protilátka, která se váže na enzym PCSK9 a tím mu zjednodušeně řečeno zabrání odbourávat LDL receptory na povrchu jaterních buněk. Důsledkem je snížení hladiny „špatného“ LDL cholesterolu v krvi. Z výše uvedeného vyplývá, že evolokumab patří do problematiky biologické terapie.
 
 
Využití: Repatha je indikována u stavů s vysokým cholesterolem , zejména u vážnějších forem vrozených onemocnění jako je například familiární hypercholesterolémie. Lék může  být podáván samostatně, nebo v kombinaci s jinými léky jako jsou např. statiny. Vzhledem k vysoké ceně bude léčba pochopitelně spadat pod specializovaná centra a nebude určena všem pacientům s vysokým cholesterolem.
 
 
Podávání: Repatha se vyrábí v podobě roztoku o koncentraci 140 miligramů na mililitr, který se aplikuje injekčně. Aplikace je striktně podkožní (břicho, stehno, paže) a běžná dávka je pro dospělého člověka 140 miligramů 1x za 2 týdny, nebo 420 miligramů 1x za 4 týdny. Fakt, že preparát není třeba podávat každý den, je velkou výhodou tohoto léku. Dodejme, že aplikace léku bez doporučení lékaře je přísně zakázána.
 
 
Nevýhody: Repatha nemívá zásadní vedlejší účinky, u uživatelů byly pozorovány zejména trávicí obtíže, bolesti hlavy a bolesti kloubů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů