Remestyp je lék, který je využíván zejména v gastroenterologii, hepatologii a v akutní medicíně. Účinnou složkou přípravku je sloučenina terlipressin (terlipresin).
 
Princip: Terlipressin zužuje krevní cévy a snižuje prokrvení řady orgánů. To vede ke zlepšení přítomných krvácení a ke zvýšení krevního tlaku.
 
 
Využití: Remestyp se podává zejména při akutním krvácení z jícnových (či žaludečních) varixů, kromě toho může být použit u selhání ledvin v důsledku jaterních onemocnění (tzv. hepatorenální syndrom).
 
 
Podávání: Remestyp se vyrábí v podobě roztoku k injekčnímu podání o síle 0,2-1 miligram. Preparát se aplikuje nitrožilně a obvyklá dávka pro dospělého člověka při akutním krvácení z varixů jsou 2 miligramy úvodem a následně 1 miligram každých 4-6 hodin. V ostatních indikacích bývají dávky nižší. Podání léku bez doporučení lékaře je přísně zakázáno.
 
 
Nevýhody: Remestyp může vlivem na kardiovaskulární systém způsobit poměrně časté vedlejší účinky včetně bolestí hlavy, bušení srdce, zblednutí, zvýšení krevního tlaku a bolestí břicha. Závažnou komplikací může být infarkt srdečního svalu a vážné poruchy srdečního rytmu. Při podávání je vhodné pacienta monitorovat a zejména kontrolovat jeho krevní tlak.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů