Relvar Ellipta je kombinovaný lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou látkou jsou sloučeniny flutikason (přesněji flutikason-furoát) a vilanterol (přesněji vilanterol-trifenatát).

 

Princip: Vilanterol patří mezi bronchodilatancia, působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří. Rozšířením průdušek se zlepšuje dýchání. Flutikason je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce na sliznici dýchacích cest.

 

Využití: Relvar Ellipta má největší využití u plicních chorob známých jako astma a CHOPN k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení s dušností a kašlem. Při akutním zhoršení nemocí dáváme nicméně přednost spíše jiným preparátům.

 

Podávání: Relvar Ellipta by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí bílého prášku, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru (ten je součástí balení). Preparát má dvě formy – 92/22 a 184/22 (tj. 92 nebo 184 mikrogramů flutikasonu a 22 mikrogramů vilanterolu v 1 dávce).  Běžná dávka pro dospělého člověka je jeden vdech slabší formy přípravku (tj. 92/22) denně a tato dávka může být dle efektu případně dále navýšena.

 

Nevýhody: Relvar Ellipta může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích, bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně krajně nepravděpodobné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů