Rasagilinum je lék předepisovaný neurology, který patří mezi tzv. antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina rasagilin.

 

Princip: Rasagilin je látka, která dokáže zablokovat enzym monoaminooxidázu B. Tento enzym rozkládá dopamin a jeho zablokování tak pomáhá zvýšit v mozku uživatele množství dopaminu. Dodejme, že je to právě nedostatek dopaminu, který způsobuje Parkinsonovu nemoc.

 

Využití: Preparát Rasagilinum je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát může být užíván samostatně, nebo v kombinaci s jinými antiparkinsoniky.

 

Podávání: Rasagilinum smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 1 miligram a běžná denní dávka pro dospělého člověka je 1 tableta.

 

Nevýhody: Lék Rasagilinum je většinou velice dobře snášen, ale i tak se mohou objevit různé nežádoucí účinky. Preparát může vyvolat bolesti hlavy, trávicí obtíže (nechutenství, zácpa, zvracení), pocity sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, změny chování, mimovolní pohyby). Kombinace s některými dalšími léky (např. určitými antidepresivy) mohou být nebezpečné, což potvrzuje nutnost užívat lék pouze s vědomím lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů