Ramimed je lék patřící mezi ACE-Inhibitory, což jsou v interní medicíně jedny z nejpředepisovanějších léků na tlak. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ramipril.

 

Princip: Ramipril blokuje angiotenzin konvertující enzym (ACE), tím blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II a to má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin.

 

Využití: Obecně řečeno podáváme Ramimed na vysoký krevní tlak. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům je vhodný u onemocnění srdečního svalu (jako jsou stavy po infarktech, různé kardiomyopatie včetně dilatační, angina pectoris apod.), u selhávání srdce a u onemocnění ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin). Používá se i do kombinovaných preparátů s jinými účinnými látkami, například s diuretiky.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nemá lék být užíván. Nejčastěji se dospělým podává Ramimed o síle 2,5-10 miligramů za den. Celková denní dávka by neměla přesáhnout 10 miligramů. Existuje i preparát Ramimed HCT, který kromě ramiprilu obsahuje hydrochlorothiazid (diuretikum).

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů