Obecně o rakovině a jejích formách, příčinách a léčbě si můžete přečíst v mém obsáhlejším textu s názvem rakovina.

 

Rakovina pochvy je relativně méně častým typem nádorového onemocnění. Podobně jako jiné zhoubné nádory je i tato nebezpečná a může nemocnou usmrtit. Existuje více typů poševních nádorů, mohou vznikat buď z vnitřní ochranné výstelky poševní stěny nebo ze žlázek, které se ve stěně nacházejí.

 

Příčiny: Přesná příčina není jasná, rizikovým faktorem je nepochybně věk (častější výskyt je u starších žen nad 50 let věku). Riziko vzniku rakoviny pochvy zvyšuje také nákaza HPV virem, který je zodpovědný i za rakovinu děložního čípku.

 

 

Projevy: Tumor se nemusí nijak projevit a může být nalezen náhodně při gynekologickém vyšetření. Jinak může způsobovat krvácení z pochvy, bolest při pohlavním styku, nebo v pokročilejších fázích onemocnění bolesti břicha lokalizované do podbřišku a příznaky postižení jiných orgánů metastázami.

 

 

Diagnostika: Nádor může být nalezen při běžném gynekologickém vyšetření, pro lepší přehlednost a přesný odběr vzorku se může k dovyšetření použít kolposkop. Je-li diagnóza potvrzena histologickým vyšetřením získaného vzorku, zahajuje se léčba.

 

 

Léčba: Základem léčby je chirurgický zákrok, u rozsáhlejších procesů lze volit i chemoterapii a ozařování. Prognóza do značné míry souvisí s rozsahem onemocnění při diagnóze. Zatímco drobné nádory jsou léčitelné dobře, rozsáhlý proces s metastázami jen obtížně.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů