Provera patří do skupiny hormonálních preparátů a jeho účinnou složkou je sloučenina medroxyprogesteron-acetát.

 

Princip: Medroxyprogesteron-acetát patří mezi progesterony, má silný vliv na děložní sliznici, vykazuje protinádorové působení u některých gynekologických tumorů a ve vyšších dávkách zvyšuje chuť k jídlu a brání úbytku na váze.

 

Využití: Provera se může podávat v rámci upravení nepravidelné menstruace a v terapii některých zhoubných nádorů, jako je hormon-dependentní rakovina prsu a rakovina dělohy. Ve vyšších dávkách lze podávat i u jiných nádorových chorob k léčbě nechutenství a k zabránění poklesu tělesné hmotnosti.

 

Podávání: Provera se vyrábí jako tablety o síle 5-500 miligramů. Dávka je individuální a závisí na indikaci užívání. Kupříkladu při terapii gynekologických nádorů se pohybuje mezi 400-1200 miligramy léku denně, v případě užívání preparátu k prevenci váhového úbytku se podává cca 1000 miligramů denně. Užívání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Provera může způsobit motání hlavy, bolesti hlavy, únavu, změny nálad, zvýšení tělesné hmotnosti, otoky tkání, různé trávicí obtíže, bolesti prsů, zvýšení jaterních testů, zhoršení akné a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů