Protopic je lék, který se užívá méně často. Patří totiž mezi silná imunosupresiva, což jsou léky tlumící imunitní systém. Účinnou látkou je sloučenina takrolimus.

 

Princip: Takrolimus účinkuje na molekulární úrovni a tlumí funkci buněčné i nebuněčné imunity. Sloučenina blokuje aktivaci T-lymfocytů a množení B-lymfocytů a také tvorbu některých sloučenin důležitých pro funkci imunity, jako jsou lymfokiny a interferony. Přesný mechanizmus při lokální aplikaci na kůži není nicméně plně prozkoumaný.

 

Využití: Protopic se může využít v kožní medicíně při léčbě těžkých atopických ekzémů. Nepodává se běžně, je rezervován spíše pro těžší případy, kdy nefungují běžněji dostupné kortikoidy, nebo pokud je z nějakého důvodu nelze použít.

 

Podávání: Protopic se vyrábí jako mast, která se nanáší 2x denně na postižená ložiska kůže, léčba by měla trvat maximálně několik týdnů. Léčba spadá do kompetence zkušených kožních lékařů a bez jejich doporučení by lék v žádném případě neměl být podáván.

 

Nevýhody: Takrolimus mívá velké vedlejší účinky při vnitřním užití, ty se však v tomto případě díky lokální aplikaci masti neobjevují. Protopic může nicméně způsobit podráždění kůže se zčervenáním, pálením a svěděním. Lidé aplikující lék mívají častější kožní reakce po vypití alkoholu (zrudnutí obličeje, svědění kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů