Prothazin je zajímavý lék, který patří do skupiny tzv. antihistaminik. Jeho účinnou složkou je sloučenina promethazin.

 

Princip: Promethazin je původní antihistaminikum, které díky zablokováním histaminových receptorů působí proti alergickým reakcím a navíc vykazuje tlumivý efekt na centrální nervový systém. Výsledkem je zklidnění, ospalost a snížení pocitu nevolnosti.

 

Využití: Prothazin můžeme podobně jako jiná antihistaminika podat při léčbě alergických reakcí, ale vzhledem k jeho tlumivému působení má preparát spíše využití v psychiatrii při poruchách spánku, stavech napětí, stresu a nadměrné úzkosti. Lék lze kromě toho podat ke zklidnění před různými diagnostickými zákroky.

 

Podávání: Prothazin se vyrábí v podobě tablet o síle 25 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka může být 1-3 tablety denně při alergické reakci, přičemž ideálně se lék podává večer před usnutím. Pokud se lék podává z psychiatrické indikace, bývají dávky mnohem vyšší a mnohdy dosahují až 150 miligramů denně. Lék nesmí být pochopitelně užíván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře.

 

Nevýhody: Zřejmě hlavní nevýhodou užívání Prothazinu je oproti ostatním antihistaminikům onen tlumivý efekt, který je na druhou stranu žádoucí při užití léku v psychiatrii. Kromě toho se po podání léku mohou objevit pocity sucha v ústech, bolesti hlavy, zácpa, bušení srdce a další obtíže včetně alergických reakcí. Zejména u starších nemocných se může vyskytnout zmatenost a motání hlavy. Kombinace s alkoholem nebo jinými návykovými látkami se důrazně nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů