Prolia je méně často předepisovaný lék, který se užívá v endokrinologii a osteologii. Jeho účinnou látkou je sloučenina denosumab.
 
Princip: Denosumab patří do problematiky biologické terapie. Jedná se o monoklonální protilátku vyráběnou DNA rekombinantní technologií. Tato protilátka se váže na RANKL receptory na povrchu osteoklastů a zablokuje je. Osteoklasty jsou buňky odbourávající kostní hmoty a zablokování RANKL receptorů utlumí jejich zrání a činnost.
 
 
Využití: Preparát Prolia se využívá u některých těžkých forem osteoporózy ke zvýšení hustoty kostní hmoty a zabránění vzniku patologických zlomenin. Z podobných důvodů může být lék podán i mužům s rakovinou prostaty na hormonální léčbě.
 
 
Podávání: Prolia se vyrábí v podobě injekčního roztoku, který se aplikuje podkožně. Běžná dávka pro dospělého člověka je aplikace 60 miligramů preparátu jednou za 6 měsíců. Lék nesmí být aplikován bez doporučení předepisujícího lékaře.
 
 
Nevýhody: Prolia může způsobit bolesti kostí, zvýšený výskyt infekcí (zejména močové infekce a infekce horních cest dýchacích), trávicí obtíže a alergické reakce. Při snížení aktivity osteoklastů může dojít ke snížení koncentrace vápníku v krvi s odpovídajícími příznaky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů