Proctalgia fugax je méně známé onemocnění konečníku. Jak je pro podobné choroby se složitým latinským názvem typické, vše důležité je přítomno už v tomto názvu. Proctalgia (proktalgie) je latinsky „bolest konečníku“ a fugax znamená „prchavý“.

 

Příčiny: Proctalgia fugax nemá ve většině případů jasnou vyvolávající příčinu. Podstatou poruchy může být zvýšená dráždivost některých svalů pánevního dna. V některých případech byl vznik příznaků spojen s pohlavním stykem a speciálně u žen s menstruací. Předpokládá se i určitý vliv psychiky a stresu.

 

Projevy: Proctalgia fugax je typická prudkou a silnou bolestí konečníku, která se rychle objevuje a na druhou stranu poměrně rychle vymizí, záchvat obvykle trvá několik desítek minut. Bolest bývá popisována jako ostrá a křečovitá, objevit se může ve dne i v noci.

 

Diagnostika: Člověk s bolestmi konečníku by měl být vyšetřen specialistou, může se jednat o gastroenterologa nebo o proktologa. Nejprve je nutné vyloučit častější a závažnější příčiny včetně řitní trhliny, zanícených hemoroidů, rakoviny konečníku a dalších.

 

Léčba: Terapie může být dost svízelná. Některým lidem pomáhá nahřívání oblastí konečníku teplou vodou a případně užívání léků uvolňujících svalovinu. Z méně dostupných metod se zkouší injekce botulotoxinu a elektrická stimulace lokální svaloviny.

 

Zdroje

https://www.webmd.com

https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů