Řitní trhlina neboli odborně anální fisura je nepříjemným bolestivým onemocněním konečníku, které si může vynutit jednoduchý chirurgický zákrok. Jedná se o trhlinu, která vznikne ve stěně konečníku. Obvykle ji nalezneme v jeho zadní stěně.

 

Příčiny: Roztržení sliznice konečníku je obvykle důsledkem chronické zácpy spojené s průchodem tuhé objemné stolice. Pochopitelně nelze opomenout ani poranění sliznice konečníku při análním sexu, nebo při zasunování jakýchkoliv objektů do konečníku.

 

Projevy: Řitní trhlina se projeví bolestivostí konečníku, typická je zejména bolest při odchodu stolice, která může přetrvávat hodiny po vyprázdnění. Trhlina může i krvácet a v tom případě nacházíme jasně červenou krev na povrchu stolice nebo na toaletním papíře (to je podobné hemoroidům). Kromě bolesti se mohou objevit nepříjemné vjemy typu pálení a svědění konečníku. Řitní trhlina se nemusí zahojit a může se snadno infikovat střevními bakteriemi. V takovém případě vzniká nehojící se vřed, který je bolestivý a vytéká z něj hlen nebo hnis.

 

Diagnostika: Pro diagnózu je nutné vyšetření v proktologické ambulanci, která obvykle spadá do kompetence chirurgů - proktologů. Kromě anamnézy a přítomnosti příznaků lze provést vyšetření konečníku pohledem nebo klasické vyšetření konečníku prstem.

 

Prevence: Vhodnou prevencí je přijímat dostatek vlákniny a tak zabránit formování tuhé stolice, která může poranit konečník. Po každé stolici je důležitá hygiena, tj. otření toaletním papírem a nejlépe i omytí vodou. Pokud jde o jakékoliv sexuální praktiky zahrnující konečník – když už je musíte dělat, tak je aspoň dělejte opatrně :-).

 

Léčba: Zprvu je možné pokusit se léčit řitní trhlinu konzervativně. Oblíbené jsou sedací koupele (dubová kůra, heřmánek), aplikují se hojivé a protizánětlivé masti a čípky (např. Faktu). Pokud se řitní trhlina nezahojí, je nutný chirurgický zákrok. Do konečníku se při něm zasune dilatační nástroj a konečník se roztáhne. Je to trochu paradoxní – řitní trhlina vznikla nadměrným roztažením konečníku a chirurg ho při zákroku roztáhne ještě víc – nicméně to spolehlivě funguje. Ještě větším roztažením se totiž podráždí okraje trhlinky a to nastartuje hojící proces. Toto lékařem provedené roztažení konečníku se odborně nazývá divulze anu. Ačkoliv je divulze technicky prostá, bylo by spojené s velkou bolestí, a proto se často provádí v krátké celkové anestézii (uspání).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů