Prescoriel je lék předepisovaný zejména internisty s kardiologickou specializací. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny carvedilol a ivabradin.

 

Princip: Carvedilol patří mezi beta-blokátory. Carvedilol v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Ivabradin účinkuje na převodní systém srdeční, přesněji řečeno na sinoatriální uzel (SA uzel), v němž z normálních okolností vzniká srdeční rytmus. Účinkem ivabradinu dojde ke zpomalení tvorby vzruchů, tím se zpomalí tepová frekvence a sníží se spotřeba kyslíku v srdečním svalu.

 

Využití: Prescoriel využíváme tam, kde chceme zpomalit srdce, podmínkou ovšem je přítomnost normálního rytmu (u poruch rytmu lék neúčinkuje). Hlavní indikací je pacient se stabilní anginou pectoris, který má i při užívání beta-blokátoru sklon k rychlejší srdeční akci.

 

Podávání: Prescoriel se vyrábí v podobě tablet o síle 6,25/5 až 25/7,5 miligramů (tj. 6,25-25 miligramů carvedilolu a 5-7,5 miligramů ivabradinu). Přípravek smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 1 tableta o síle 6,25/5 miligramů podávaná 2x denně a tato dávka může být postupně navyšována.

 

Nevýhody: Prescoriel může způsobit přílišný pokles tepové frekvence se vznikem bradykardie. Kromě toho si relativně hodně užívajících pacientů stěžuje na bolesti hlavy, motání hlavy a problémy s očima, kdy začnou vidět světelné záblesky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů