Prasklý žaludeční vřed (přesněji řečeno vřed žaludku nebo dvanáctníku) je nebezpečná komplikace vředové choroby žaludku a dvanáctníku. Bez rychlého zaléčení je tato situace obvykle smrtelná.

 

Příčiny: Příčinou je neléčená vředová choroba. Bez léků se již existující vřed může vyhojit nebo se dále prohlubuje a zvětšuje. V určité chvíli může stěna žaludku nebo dvanáctníku narušená vředem prasknout.

 

Projevy: Prasknutí vředu se projeví prudkou a krutou bolestí břicha. Ta je zprvu lokalizována do nadbřišku, pak se kvůli vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní přesunuje spíše směrem dolů k podbřišku. Břišní stěna ztuhne jako prkno, pohmatově a poklepově je bolestivá. Rozvíjející se zánět pobřišnice vede k zastavení střevní činnosti a vzniká paralytický ileus. Plně vyjádřený zánět pobřišnice je spojen s bolestí břicha, horečkou, celkovým zhoršením stavu a postupně přechází v otravu krve a šokový stav s destabilizací dýchací a oběhové soustavy, což nakonec vyústí ve smrt.

 

 

Diagnostika: Důležité je fyzikální vyšetření a zjištění vředové choroby v anamnéze. O protržení trávicí soustavy nás informuje rentgen břicha, kde uvidíme patrný vzduch v dutině břišní (pneumoperitoneum). Provedeme-li krevní náběry, poměrně často najdeme zvýšení enzymu známého jako amyláza.

 

Pneumoperitoneum - schema

Pneumoperitoneum při klasické předozadní projekci uvidíme jako černé pruhy vzduchu  pod bránicí. Významné je to zejména nad jaterní tkání, protože na opačné straně může být někdy podbrániční vzduch zaměňován s žaludeční bublinou. (Zdroj)

 

 

Léčba: Při protržení žaludku vředem je nutno provést urgentní chirurgický zákrok různého rozsahu, v ideálním případě zašití protržené stěny. U rozsáhlého postižení ovšem nelze vyloučit nutnost větší operace, která někdy vede k odstranění části žaludku nebo dvanáctníku. Hospitalizace pacienta na monitorovaném lůžku s kontrolou dechových a oběhových parametrů je po zákroku samozřejmostí.


Zdroje
https://fairview.org
https://www.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů