Skip to main content
 


Porucha glukózové tolerance

Porucha glukózové tolerance je stav, který sice není cukrovkou, ale je to takový její předstupeň. Mluvíme o ní tehdy, pokud organizmus daného člověka přestane být schopen správně metabolizovat glukózu a to vede k občasným velmi lehkým hyperglykémiím (zvýšená hladina krevního cukru).

 

Příčiny

Příčiny jsou obdobné jako u cukrovky 2. typu. Základem je narušená odpovídavost tkání na inzulin v důsledku obezity a nízké fyzické aktivity.

 

 

Projevy

Porušená glukózová tolerance se nijak neprojevuje a bývá obvykle nalezena náhodně (viz. níže), pokud však není řešena, může po čase přejít do cukrovky 2. typu. Mluvíme proto o tzv. prediabetu.

 

 

Diagnostika

Porucha glukózové tolerance se diagnostikuje vyšetřením hladiny cukru v krvi tak, jak je to pospáno v textu diagnostika cukrovky. Začíná se vyšetřením glykémie nalačno a vyjde-li výsledek nejasně (mezi 5,6-7,0 mmol/litr), pak by měl být proveden orální glukózový toleranční test (OGTT). Při OGTT se vypije přesně definované množství glukózy rozpuštěné v roztoku a za dvě hodiny se hodnotí glykémie pacienta. Pokud je tato glykémie mezi 7,8-11,1 mmol/l, pak mluvíme o poruše glukózové tolerance.

 

 

Léčba

Pacienti s prokázanou poruchou glukózové tolerance by měli být pravidelně sledování a měli by zahájit režimová opatření k prevenci rozvoje cukrovky (dostatek pohybu, redukce váhy, zdravá strava). Pokud se při kontrolách zjistí přechod do slabé cukrovky 2. typu, nasazují se kromě zmíněných opatření i léky (PADy). Někteří autoři nicméně doporučení nasazení některých PADů již u porušené glukózové tolerance. Jde zejména sloučeninu metformin (léky Metformin, Glucophage, Siofor, apod.).

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů