Porcelánový žlučník je onemocnění ne zcela jasné příčiny, které svého nositele nijak výrazně neobtěžuje a může být pouze náhodným nálezem. Jeho vztah k rakovině žlučníku však podceňovat nelze.

 

Příčiny: Podstatou poruchy je ukládání vápníku ve stěně žlučníku (tzv. kalcifikace). Důvod není jasný, může ovšem souviset s dlouhodobou přítomností žlučových kamenů. Vliv na vzniku porcelánového žlučníku má i chronický zánět jeho stěny (chronická cholecystitida). Proč se porcelánový žlučník rozvine pouze u některých pacientů s kameny a chronickou cholecystitidou však opět není přesně zjištěno.

 

Projevy: Projevy bývají nenápadné, mohou se objevit pocity těžkého žaludku a nevolnost po jídle, někdy i občasné zvracení. Důležitý je fakt, že neléčený porcelánový žlučník je spojen s vyšším rizikem vzniku rakoviny žlučníku, což je jedna z nejnebezpečnějších forem rakoviny vůbec.

 

Diagnostika: Diagnostiku lze učinit z rentgenu břicha, na kterém je kalcifikovaná stěna žlučníku viditelná. Ještě lépe je ztluštělá stěna s kalcifikacemi viditelná na ultrazvuku břicha, nebo na CT vyšetření břicha.

 

Léčba: Při nálezu porcelánového žlučníku se bez ohledu na tíži jeho projevů doporučuje jeho odstranění klasickým chirurgickým zákrokem (cholecystektomie).


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů