Platysma (přesněji musculus platysma) je párový příčně pruhovaný sval, který najdeme na krku.

 

Stavba musculus platysma

Platysma sice není příliš mohutný sval, ale zaujímá na krku poměrně velkou plochu. Oba svaly v podstatě "pokrývají" celou přední část krční oblasti. Sval je uložen velmi po vrchově v podkoží. Začíná v podkožní oblasti v úrovni klíční kosti a směřuje vzhůru, kde se upíná na dolní čelist a podkožní tkáně v této oblasti (např. dolní ret).

Sval za normálních okolností není hmatný, ale výrazně může vystoupnout při rozčilení nebo při grimasování (křečovitý úsměv se zvednutím koutků úst), kdy lze snadno vyhmátnout jeho laterální okraje.

(schéma - levý musculus platysma, boční pohled, © Ad van Horssen, license: CC BY-NC-SA, upravil: dr. Jiří Štefánek)

 

Inervace musculus platysma

Sval je inervován vlákny VII. hlavového nervu (nervus facialis).

 

Význam musculus platysma

Platysma se podílí na hybnosti dolního rtu a dolní čelisti a podílí se na mimice. Proto ho lze zařadit mezi mimické svaly.

 

Proč je to důležité?

  • Sval může být postižen při obrně VII. hlavového nervu za vzniku klidové i pohybové asymetrie krku. Příznaky mohou být nicméně poněkud zastřeny viditelnějšími projevy této obrny (např. nedovírání oka, nedovírání úst apod.). Více o obrně nervus facialis najdete v příslušném textu.

  • Během stárnutí klesá pružnost svalu a ten se může viditelně vyklenovat, čímž zvětšuje obvod krku za vzniku podbradku. Jde o kosmetickou záležitost, která je řešitelná prostředky plastické chirurgie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů