Skip to main content
 


Plané neštovice

Plané neštovice jsou velmi rozšířené infekční onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií, nejčastěji jím však onemocní děti do 10 let. Nemoc nebývá nebezpečná, jisté riziko představuje u dospělých lidí (těžší průběh) a u těhotných žen (riziko poškození plodu). Hned v úvodu bych chtěl zdůraznit, že tato nemoc nemá nic společného s tzv. pravými neštovicemi (latinsky variola).

 

Příčiny: Příčinou planých neštovic je virus varicella-zoster. Tento virus se velice dobře šíří v dětských kolektivech kapénkovou cestou, tj. je nemocným vykašláván do okolí a dostává se do těla dosud zdravých lidí.
 

Oproti tomu pravé neštovice byly způsobené virem varioly, který se také šíří kapénkovou cestou. Nemoc byla extrémně nebezpečná a umíralo se na ni ve velkém měřítku. Dnes díky očkování již pravé neštovice neexistují a ani virus varioly se nikde na světě nevyskytuje, úplně zmizel z povrchu zemského. Tedy, úplně asi nezmizel, protože vzorky tohoto viru se zřejmě stále přechovávají ve vojenských laboratořích světových velmocí jako potenciální biologická zbraň. V případě, že by nějaký stát virus pravých neštovic jako zbraň opravdu použil, byla by to skutečná jatka. Myslím, že uvažovat o desítkách až stovkách milionů mrtvých by v takové situaci nebylo vůbec od věci. Leč nyní zpět k planým neštovicím.

 

 

Projevy: Od nákazy virem po první projevy onemocnění to trvá asi 14 dnů. Nemoc klasicky začíná jako vyrážka spojená s horečnatým onemocněním. Na kůži se vytváří drobné a silně svědivé pupínky. Na povrchu pupínků se často tvoří četné puchýřky naplněné světlou tekutinou, či hnisem. Objevují se typicky na obličeji a trupu, méně na horních a dolních končetinách, vzácné nejsou projevy ve vlasech a na sliznici v ústech. V rámci hojení mohou na kůži vznikat strupy, které se postupně samovolně odloučí.

 

 

Komplikace: U těhotných žen může dojít k poškození plodu. Ohrožené jsou zejména plody před 28. týdnem těhotenství. U všech lidí pak mohou plané neštovice probíhat v těžší formě, která je spojená s vysokými horečkami a rozsáhlou vyrážkou, která se může hojit jizvami.

 

Virus varicelly i po skončení nemoci zůstane v těle člověka a zaleze do nervových ganglií, což jsou shluky neuronů v okolí páteře. Odtamtud může virus během života kdykoliv vylézt a znovu způsobit infekci. V takovém případě ovšem nevznikají znovu plané neštovice, ale pásový opar.

 

 

Diagnostika: Podle celkových projevů nemoci a vyrážky pozná s vysokou pravděpodobností plané neštovice infekční, dětský, či kožní lékař.

 

 

Prevence: Nákaze u dětí se nijak zvlášť nebránilo, protože dětský věk je pro průběh nemoci ideální. V USA se dokonce někdy pořádaly tzv. pox parties. Pokud nějaké dítě onemocnělo, udělala se taková malá oslava, kam byly pozvány děti ze sousedství, aby si s nemocným dítětem hrály a nakazily se. I tohle je svým způsobem prevence, protože to zabránilo onemocnění ve vyšším věku. Nyní jsou pox parties vytlačovány očkováním. Kontaktu s nakaženými by se měli vyhýbat dospělí, kteří v dětství plané neštovice neprodělali. U nich má nemoc těžší průběh (viz. projevy). Těhotným kontakt s nemocnými také nelze doporučit, protože jisté riziko pro plod tu prostě je.
 

K dispozici je v ČR i očkovací látka, která je univerzálním a nejlepším řešením. U dětí zabrání vzniku nemoci a očkované děti nebudou mít nikdy pásový opar. Vakcína  je samozřejmě vhodná i u dospělých, kteří nemoc dosud neprodělali, zejména u žen plánujících těhotenství.

 

 

Léčba: Léčba je v podstatě jednoduchá. Dítě zůstane v klidu doma a nejde do školy. Na vyrážku se dá aplikovat bílý tekutý pudr a při svědění antihistaminika (léky proti svědění) v kapkách, či v tabletové formě. U těžkých stavů se dají podat antivirotika účinkující proti vyvolávajícím virům. Plané neštovice rozhodně jsou důvodem k návštěvě dětského lékaře, který zhodnotí jejich průběh a podle toho rozhodne o léčbě.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů