Pimafucin je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina natamycin.

 

Princip: Natamycin narušuje funkci povrchové membrány řady plísní a zvyšuje její propustnost. Díky tomu lék působí proti jejich množení a vyvolává zvýšené odumírání plísňových buněk.

 

Využití: Pimafucin je běžně předepisovaný v léčbě kožních plísňových infekcí (kvasinkové infekce, dermatofyty) a v terapii kvasinkových infekcí pochvy. Kožní infekce vznikají typicky v kožních záhybech a místech s vlhkou zapářkou a projevují se bolestí, zarudnutím a svěděním kůže.

 

Podávání: Pimafucin se vyrábí jako krém a jako vaginální globule (vaginální kuličky). Dospělí lidé si obvykle nanášejí přípravek na postižená místa kůže 1-4x denně, vaginální kuličky se aplikují do pochvy v dávce 1 kulička denně. Preparát se nesmí aplikovat bez vědomí lékaře.

 

Nevýhody: Pimafucin má díky lokální aplikaci na kůži prakticky nulové celkové nežádoucí účinky. Po aplikaci krému může dojít k podráždění kůže a někdy ke vzniku kožní alergické reakce (zarudnutí, svědění, bolest). Po aplikaci globulí se mohou objevit bolesti a svědění pochvy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů