Phlogenzym [flogenzim] je volně prodejný a běžně užívaný enzymatický přípravek. Mezi jeho účinné látky patří  proteolytické enzymy rostlinného i živočišného původu (bromelain, trypsin) a rutosid (rutin).

 

Princip: U zmíněných enzymů se předpokládá lehké systémové protizánětlivé působení a působení proti otokům tkání. U Phlogenzymu se popisuje i pozitivní vliv na imunitní systém a urychlení regenerace tkání. Rutosid má pomocný účinek, snižuje propustnost malých žil a zpevňuje žilní stěnu.

 

Využití: Phlogenzym užívají lidé na mnoho obtíží, nejčastěji se nicméně doporučuje jako podpůrný lék při terapii pooperačních otoků, při lymfedému a otocích dolních končetin žilních příčin a ke zrychlení vstřebávání modřin. Výrobci je preparát doporučován i při artróze, některých revmatických chorobách a opakovaných nezávažných infekcích ke stimulaci imunitního systému a prevenci opakování infekcí.

 

Podávání: Phlogenzym se vyrábí v podobě tablet a běžná dávka pro dospělého člověka je 6 tablet denně, obvykle rozdělených do třech intervalů. Celková denní dávka může být i vyšší, ale neměla by při dlouhodobějším užívání překročit 10-12 tablet.

 

Nevýhody: Phlogenzym prakticky nemá vedlejší účinky. U některých lidí může sice vyvolat neurčité trávicí obtíže (nechutenství, řidší stolice) a vyloučit nelze ani alergické reakce, to však platí prakticky pro každý užívaný lék.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů