Petinimid je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina ethosuximid.
 
Princip: Ethosuximid v mozku působí na buněčné receptory pro vápník. Tento efekt je nejsilnější v části mozku známé jako thalamus a vede ke snížení rizika vzniku některých typů epileptických záchvatů.
 
 
Využití: Petinimid se využívá zejména k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Přesněji řečeno je poměrně účinný především proti záchvatům typu petit mal.
 
 
Podávání: Vždy záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, bez nějž nesmí být lék nikdy užíván. Petinimid existuje ve formě tobolek o síle 250 miligramů. Obvyklá dávka je přísně individuální a závisí na konkrétním pacientovi a indikaci. Většinou se začíná podáváním 1 tobolky denně a tato dávka se pomalu navyšuje dle tolerance.
 
 
Nevýhody: Petinimid má nežádoucí účinky na trávicí trakt, při jeho užívání se může vyskytnout změny nálad, bolesti hlavy, nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. Vzácněji byly popisovány případy zvýšení jaterních testů a různé změny v krevním obraze (například pokles počtu krevních destiček).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů