Pavoučkové névy jsou kožním příznakem jaterního selhávání. Jedná se o příznak, který je typicky spojen s chronickým alkoholismem.
Princip: Pavoučkové névy vypadají jako rudá vyrážka, ve skutečnosti se jedná o řadu ložisek rozšířených podkožních cévek. Jde o důsledek hormonální nerovnováhy spojené s nedostatečnou funkcí jaterní tkáně. Jednou z mnoha funkcí jaterní tkáně je i odbourávání hormonů, například ženských pohlavních hormonů estrogenů. Estrogeny v malé míře vznikají i u muže, u cirhotiků se jejich koncentrace začne neúměrně zvyšovat. To může vést ke zvětšení prsní tkáně u mužů (tzv. gynekomastie). Kromě toho se projeví vliv estrogenů na krevní cévy a způsobí jejich roztažení. Klubíčka takto roztažených cév nazýváme pavoučkové névy.
Příčiny: Jak bylo řečeno výše, jsou pavoučkové névy typické pro cirhózu jaterní spojenou s jaterním selháváním. Vyskytují se však v malé míře i u zcela zdravých lidí, o něco častěji u žen a u stavů spojených se zvýšenou hladinou estrogenů v organismu – například těhotenství či užívání hormonální antikoncepce.
Diagnostika: Pavoučkové névy jsou viditelné na první pohled. Často se vyskytují na obličeji, horních končetinách a na horní části trupu. Obvykle se nevyskytují pod pupkem.
Léčba: U zdravých lidí pavoučkové névy často samy vymizí, u těhotenství obvykle ustupují po porodu, u uživatelek hormonální antikoncepce po jejím vysazení. U cirhotiků je pavoučkových névů velké množství a většinou se nijak neřeší – pacienti s cirhózou mají daleko jiné starosti než nějaké skvrny na kůži. V případě zájmu lze pavoučkové névy léčit laserem s jen malým rizikem vzniku drobných jizviček.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://emedicine.medscape.com