Papilomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z povrchu sliznic. Obvykle nejsou nebezpečné, ale mohou způsobit obtíže svým růstem. Více si o nich povíme v tomto krátkém textu.
Příčiny: Vznik řady papilomů souvisí s infekcí tzv. human papilloma virem (HPV). Kromě toho zřejmě mohou být přítomny i další vyvolávající faktory, které však nejsou vždy zřejmé. Například u papilomů močových cest se předpokládá vliv kouření.
Pozn.: Jde-li o postižení kůže, pak nemluvíme o papilomech, ale o bradavicích.
Projevy: Papilomy vyrůstají z buněk povrchových vrstev sliznic (tzv. epitely) a mají podobu přisedlých nebo stopkatých útvarů, které mohou mít květákovitý vzhled a bělavě narůžovělou barvu. Z postižených sliznic může jít o sliznice močových cest, dutiny ústní a vzácně i dalších částí trávicí trubice. Svým růstem mohou například v dutině ústní způsobovat problémy při řeči, v jícnu mohou vznikat poruchy polykání, v močových cestách poruchy odtoku moči, v prsu někdy vyvolávají krvácení z bradavky. Papilomy se chovají nezhoubně a nepředpokládá se, že by se mohly měnit ve zhoubné nádory (v tomto ohledu nicméně není stoprocentně jasno).
Diagnostika: Papilomy jsou viditelné na první pohled, někdy je ovšem k jejich nálezu nutné například endoskopické vyšetření (gastroskopie u papilomů jícnu, cystoskopie u papilomů močového traktu). Přesná diagnóza vyžaduje získání části papilomu (biopsie) nebo celého papilomu a histologické vyšetření jeho tkáně.
Léčba: Papilomy, které působí obtíže, je možné endoskopicky nebo chirurgicky odstranit. Po odstranění celé tkáně lze mluvit o naprostém vyléčení. Pokud je část nádorové tkáně ponechána, nádor může po delší době zase vyrůst.