Pamidronate je lék předepisovaný u onemocnění postihujících kosti, který patří mezi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je kyselina pamidronová (pamidronate).

 

Princip: Kyselina pamidronová působí v kostech, kde tlumí aktivitu tzv. osteoklastů, což jsou buňky odbourávající kostní hmotu. Kromě toho kyselina pamidronová zlepšuje mineralizaci kostí a v krvi může pomoci snižovat hladinu vápníku.

 

Využití: Pamidronate se podává u nádorových stavů s kostními metastázami jako prevence patologických zlomenin a v terapii zvýšené hladiny vápníku v krvi. Bisfosfonáty se používají i u stavů spojených s řídnutím kostí (osteoporóza u žen po menopauze), ale v této indikace podáváme spíše jiné přípravky.

 

Podávání: Pamidronate se vyrábí v podobě injekčního roztoku, který se aplikuje nitrožilně v podobě infuze. Přesná dávka závisí na hmotnosti pacienta a konkrétní sérové hladině vápníku. Podání přípravku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Pamidronate může způsobit různé trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zvracení) a někdy se po užití objeví zvýšená teplota s bolestmi svalů, kostí a kloubů. U některých dlouhodobějších uživatelů se objevily oční záněty a vzácně i alergické reakce. Nepříjemnou komplikací terapie bisfosfonáty jsou osteonekrózy, tj. ložiskové odumírání kostní hmoty. V některých případech mohou bisfosfonáty zaúčinkovat příliš silně a způsobit pokles vápníku v krvi se vznikem křečí a různých poruch rytmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů