Paglitaz patří mezi modernější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina pioglitazon.

 

Princip: Pioglitazon je zajímavá sloučenina řadící se mezi tzv. thiazolidindiony. Zatímco řada PADů, jako jsou například deriváty sulfonylmočoviny, se soustředí na zvýšení tvorby inzulinu ve slinivce, účinek pioglitazonu cílí na ostatní tkáně a zvyšuje v nich citlivost vůči inzulinu a tím snižuje krevní cukr.

 

Využití: Paglitaz se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Nebývá to většinou lék první volby, předepisuje se spíše pacientům, u nichž nezafungoval metformin (např. lék Siofor, Glucophage, Metformin), nebo jej z nějakého důvodu nešlo použít. Může se kombinovat s dalšími PADy včetně metforminu a také s inzulinem.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Většinou se zahajuje úvodní dávkou o síle tablety 15-30 miligramů, po čase se může zvýšit až na 45 miligramů jednou denně.

 

Nevýhody: Paglitaz může zvýšit hromadění tekutin v organizmu, proto mohou vzniknout otoky a u pacientů s nemocným srdcem se mohou prohloubit příznaky srdečního selhání. Jinak mohou být přítomny různé nezávažné trávící obtíže a zvýšení jaterních testů. V kombinaci s jinými PADy nebo s inzulinem se může objevit hypoglykémie. Vyskytly se i informace o možné souvislosti užívání pioglitazinou a lehkém zvýšení rizika vzniku rakoviny močového měchýře, proto by se mělo s nasazováním postupovat opatrně u rizikových pacientů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů