Padovel je lék předepisovaný neurology, který patří mezi poměrně běžně užívaná antiparkinsonika. Jeho účinné látky jsou sloučeniny levodopa, karbidopa a entakapon.

 

Princip: Levodopa (L-DOPA) je látka, která je v lidském mozku přeměňována na dopamin, který chybí lidem s Parkinsonovou nemocí. Karbidopa má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovat enzym známý jako periferní DOPA-dekarboxyláza, který by jinak levodopu přeměnil na dopamin ještě před jejím vstupem do mozku. Dopamin se do mozku nedostává a levodopa by proto bez karbidopy příliš dobře nefungovala. Entakapon je další podpůrná látka. Sám o sobě entakapon Parkinsonovu chorobu neřeší, nicméně výrazně zlepšuje efekt levodopy. Entakapon totiž umí zablokovat enzym známý jako COMT (katechol-O-metyltransferáza), který v organizmu přeměňuje levodopu na neúčinné metabolity. Zablokování COMT zlepšuje dostupnost levodopy.

 

Využití: Preparát Padovel je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát díky kombinovanému efektu účinných látek významně zlepšuje pohyblivost a tlumí parkinsonský třes.

 

Podávání: Lék Padovel smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 50/12,5/200 - 200/50/200 miligramů. První číslo udává množství levodopy, druhé číslo množství karbidopy a třetí číslo obsah entakaponu. Denní dávka je individuální, záleží na doporučení neurologa. Začíná se celkově nižšími dávkami, které jsou podávány vícekrát denně (obvykle třikrát a více).

 

Nevýhody: Padovel může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí trávicími obtížemi (nechutenství, zácpa, zvracení), pocitem sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin). U některých lidí se po nasazení preparátu může Parkinsonova nemoc paradoxně zhoršit. Přípravek může ovlivnit kardiovaskulární systém a vyvolat bušení srdce, zhoršení projevů ischemické choroby srdeční a změny krevního tlaku. Při dlouhodobém užívání se mohou postupně objevit mimovolní záškuby a pohyby (typicky chorea).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů