Oxyphyllin [oxifilin] je lék, který se poměrně často podává na interních a neurologických odděleních, jeho účinnou složkou je sloučenina etofylin.
 
Princip: Etofylin je látka, která pomáhá uvolnit hladkou svalovinu ve stěnách krevních cév a průdušek, čímž zajistí jejich roztažení. Preparát díky tomu zlepšuje prokrvení řady orgánů, zejména mozku, a také lehce rozšiřuje průdušky.
 
 
Využití: Oxyphyllin se podává jako pomocný lék u stavů se zhoršeným prokrvením mozku včetně lehkých ischemických mozkových příhod. Někdy lék podáváme i starším lidem s lehkými projevy demence a zapomnětlivosti jako podpůrný preparát. Teoreticky jej lze podat i pacientům s dušností při některých plicních onemocnění (akutní astma, CHOPN), ale v těchto případech se dává přednost jiným silnějším preparátům.
 
 
Podávání: Oxyphyllin se vyrábí v podobě tablet o síle 100 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tablety podávané 3x denně. Lék smí být samozřejmě užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře.
 
 
Nevýhody: Asi hlavní nevýhodou léku je poměrně malá účinnost, což však na druhou stranu znamená i nižší výskyt vážných nežádoucích účinků. Podáním Oxyphyllinu jistě nic nezkazíme, ale efekt terapie je přinejmenším sporný. Ze zmíněných vedlejších účinků můžeme zmínit bušení srdce, bolesti hlavy a třes rukou. Relativně vzácně dojde k silnějšímu poklesu krevního tlaku s celkovou slabostí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů