Oxantil [oxantyl] je lék, který se poměrně často podává na interních a neurologických odděleních, jeho účinnou složkou jsou sloučeniny etofylin a teofylin.
Princip: Etofylin a teofylin jsou látky, které pomáhají uvolnit hladkou svalovinu ve stěnách krevních cév a průdušek, čímž zajistí jejich roztažení. Preparát díky tomu zlepšuje prokrvení řady orgánů (zejména mozku) a také lehce rozšiřuje průdušky.
Využití: Oxantil se podává jako pomocný lék u stavů se zhoršeným prokrvením mozku včetně lehkých ischemických mozkových příhod. Někdy lék podáváme i starším lidem s lehkými projevy demence vzniklé v rámci mozkové aterosklerózy. Teoreticky jej lze podat i pacientům s dušností u některých plicních onemocnění (akutní astma, CHOPN), ale v těchto případech se spíše dává přednost jiným silnějším preparátům.
Podávání: Oxyntil se vyrábí v podobě roztoku určeného k nitrožilní (nebo nitrosvalové) aplikaci a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-3 ampule přípravku podané v pomalé nitrožilní infuzi. Lék smí být samozřejmě užit pouze dle přesného doporučení lékaře.
Nevýhody: Asi hlavní nevýhodou léku je poměrně malá účinnost, což však na druhou stranu znamená i nižší výskyt vážných nežádoucích účinků. Podáním Oxantilu jistě nic nezkazíme, ale efekt terapie je přinejmenším sporný. Ze zmíněných vedlejších účinků můžeme zmínit bušení srdce, bolesti hlavy a třes rukou. Relativně vzácně může po aplikaci dojít k silnějšímu poklesu krevního tlaku s celkovou slabostí.