Strychnin je prudce jedovatá sloučenina, která se jako alkaloid nachází v jedné z rostlin. Dříve se jednalo o relativně často používaný jed, který se nicméně často prozradil prudce hořkou chutí.

Příčiny

K otravě dochází po kontaktu se zmíněným alkaloidem. Strychninem se člověk typicky otráví po jeho snědení, ale jed může do těla proniknout i sliznicemi (oko, sliznice dutiny ústní). Kromě záměrných otrav mohlo jít dříve i o nešťastnou náhodu, strychnin se používal jako jeden z jedů na krysy. Těžké příznaky a smrt mohou nastat již po požití několika desítek miligramů strychninu.

 

Projevy

Příznaky se obvykle objeví asi do půl hodiny po proniknutí strychninu do organizmu. Jed narušuje nervosvalový přenos ve smyslu nadměrné aktivace svalových vláken, což způsobí silné stahy a křeče svalů. Nejprve se objeví stažení obličejových svalů, potom nepříjemný tlak v krku a poruchy polykání a potíže se postupně rozšiřují na celé tělo. Stav začne být výrazně bolestivý a stažené svaly otráveného jedince prakticky znehybní. Stahování a křeče svalů způsobí zvýšení tělesné teploty a může svalová vlákna poškodit. Poškození svalů může vyústit až v jejich rozpad, tzv. rabdomyolýzu. Smrt je způsobena udušením při stažení dýchacích svalů.

 

Diagnostika

Na otravu je poměrně těžké myslet, ostatně je v dnešní době velice vzácná. Dojde-li však k nečekané smrti bez jasné vyvolávající příčiny a s podezřelými příznaky, pak se provádí soudní pitva a strychnin v těle lze moderními metodami objevit.

 

Léčba

Otrávený musí být hospitalizovaný na monitorovaném lůžku, základní je udržení životních funkcí. Při selhávání dýchacích cest je nutná intubace a napojení na umělou plicní ventilaci. Proti křečím svalů lze podávat některé sloučeniny uvolňující svaly (tzv. myorelaxační látky).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů