Otrava selenem je málo častá situace, ale může k ní dojít. Selen je prvek, který se v našem těle vyskytuje jen ve stopovém množství, ale přesto je nutný ke správné funkci řady enzymů a metabolických procesů. Z toho důvodu i nedostatek selenu způsobuje řadu problémů.

Příčiny

Selen se nachází v půdě a k otravě lidí může dojít pravidelným požíváním rostlin pěstovaných v takové půdě. Další možností otravy je kontaminace vodních zdrojů selenem z okolního prostředí. Toxická dávka pro dospělého člověka se odhaduje na více než 500 mikrogramů selenu na den.

 

Projevy

Projevy chronické otravy se rozvíjejí postupně, jak se selen akumuluje v tělesných tkáních. Zhoršuje se kvalita vlasů, které mohou padat, dále se objevuje lomivost nehtů, známky polyneuropatie (zejména brnění končetin)  a různé psychické problémy. V některých případech může dokonce dojít k těžkému postižení jater se vznikem jaterní cirhózy a k srdečnímu selhávání.

 

Diagnostika

Myslet na otravu selenem je extrémně obtížné. Pokud ale již někdo takové podezření vysloví, je možné zjistit pravdu vyšetřením krevního vzorku postižených lidí a určit koncentraci selenu, která bude zvýšená. Běžné biochemické laboratoře nicméně toto vyšetření rutinně neprovádí.

 

Léčba

Základem terapie je zjištění zdroje nadměrného přísunu selenu a jeho zastavení. Pokles koncentrace selenu v organizmu vede ke zmírňování a postupnému vymizení symptomů.


Zdroje
http://www.annclinlabsci.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů