Papila zrakového nervu je místo na sítnici oka, kde začíná zrakový nerv, který odsud směřuje směrem mozku. Otok papily zrakového nervu (edém papily zrakového nervu) se také označuje jako městnavá papila*. Jde o příznak, jehož význam nelze podceňovat, a má důležité důsledky v dalším vyšetřování a terapii. Pojďme si o tomto stavu něco povědět.

* Pozn.: Někteří autoři pojem „městnavá papila“ používají pouze pro otok papily zrakového nervu způsobený nitrolebním přetlakem.

 

Příčiny: Otok papily zrakového nervu je vyvolán nitrolebním přetlakem. O příčinách tohoto stavu si můžete přečíst v příslušném textu, zde bych se spokojil s tvrzením, že jde v drtivé většině o závažné situace (záněty mozku, záněty mozkových blan, mozkové nádory, krvácení do mozku a další). V tomto případě najdeme otok papily zrakového nervu oboustranně. Z dalších příčin se otok papily zrakového nervu může objevit při uzávěrech tepen a žil sítnice, u glaukomu (zelený zákal), při zánětech optického nervu, u poškození zrakového nervu metanolem a u některých forem akutní lymfatické leukémie (při infiltraci papily nádorovými lymfocyty). U těchto stavů se může otok papily vyskytovat i jednostranně.

 

Diagnostika a význam : Otok papily zrakového nervu může být potvrzen při vyšetření očního pozadí očním lékařem. Následovat by mělo neurologické vyšetření a provedení některé zobrazovací metody (CT vyšetření, magnetická rezonance mozku), která má za cíl potvrdit přítomnost stavů vedoucích k nitrolebnímu přetlaku. Důležité je, že lidem s otokem papily vzniklým v důsledku nitrolební hypertenze by neměla být prováděna lumbální punkce, protože snížení tlaku v páteřním kanálu může při přítomném nitrolebním přetlaku natlačit mozek na kostěnou spodinu lebeční, což způsobuje poruchu dechového centra a smrt.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.health.harvard.edu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů