Orencia je lék, který se využívá v revmatologii, a jehož účinnou složkou je sloučenina abatacept.

 

Princip: Abatacept je sloučenina vytvořená rekombinantní DNA technologií. Vazbou na určité buněčné receptory brání aktivaci T-lymfocytů a oslabuje tak průběh imunitních reakcí. Jedná se tedy o imunosupresivum, které cíleně využíváme v léčbě některých autoimunitních nemocí.

 

Využití: Orencia se podává u některých těžších forem revmatoidní artritidy, pokud běžněji dostupné léky neměly dostatečný efekt. Orencia se typicky podává v kombinaci s léky obsahujícími sloučeninu metotrexát.

 

Dávkování: Orencia se vyrábí jako roztok, který je určen k podkožnímu podání (podkoží břicha, nebo stehna), úvodní dávka může být podána i jako nitrožilní infuze. Dávkování je přísně individuální a závisí jak na důvodu nasazení léku, tak na zdravotním stavu pacienta. Přípravek v žádném případě nesmí být užíván jinak, než jak stanovil předepisující lékař.

 

Nežádoucí účinky: Orencia může mít celou řadu nežádoucích účinků. Popisovány byly trávicí obtíže, únava, nespavost, bolesti hlavy, bolesti svalů, svalové křeče, bušení srdce, pískání v uších, vznik vysokého tlaku, zvýšení jaterních testů, vyrážky, svědění kůže a mnohé další. Podobně jako u jiných imunosupresiv, i zde je zvýšené riziko vzniku infekcí a nádorových onemocnění (v tomto případě např. rakoviny kůže) vlivem oslabené imunity.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů