Onkocytom je méně známý typ nádoru, který se vyskytuje poměrně vzácně. Nádor vzniká z onkocytů, což jsou buňky velmi bohaté na mitochondrie (buněčné organely zodpovědné za energetický metabolizmus buňky).
Příčiny: Onkocytomy mohou vzniknout prakticky ve všech orgánech, častěji je přítomen ve slinných žlázách, ve štítné žláze a v ledvině. Příčina jejich vzniku bývá nejasná.
Projevy: Onkocytomy se obvykle nijak neprojevují. Onkocytom některé z velkých slinných žláz může způsobit její zvětšení, typické je to pro příušní žlázu), onkocytom ve štítné žláze má podobu hmatného uzlu štítné žlázy a onkocytom ledviny může způsobit bolesti v boku a krev v moči. Onkocytomy se obvykle chovají nezhoubně, ale některé se mohou zvrhnout a začít tvořit metastázy. Středová část větších onkocytomů dost často propadá nekróze (odumření) a vede ke vzniku jizevnaté tkáně.
Diagnostika: Nádor může být nalezen pomocí některé ze zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT vyšetření, magnetická rezonance), ale definitivní diagnóza je možná pouze histologickým vyšetřením vzorku nádorové hmoty získané biopsií, nebo histologickým vyšetřením celého odstraněného nádoru.
Léčba: Základem léčby je chirurgické odstranění nádoru. Vzhledem k určitému riziku existence zhoubných onkocytomů jde o zcela rozumný postup.
Zdroje
https://radiopaedia.org
https://rarediseases.info.nih.gov