Odontom je nezhoubný nádor, který vychází z tkání, z nichž se vyvíjí zuby. V případě odontomu se tato jinak normální zubní tkáň ovšem ocitne na špatném místě a to může způsobovat problémy.

 

Příčiny

Vznik odontomů zřejmě souvisí s narušeným vývojem zubní tkáně, přesná příčina ovšem není jasná. Některé odontomy si zachovávají alespoň vzdálenou stavbu zubu (obsahují zubní cement, sklovinu a pojivovou tkáň), jiné jsou jen nepravidelnou hmotou s vysokým obsahem vápníku a fosfátů.

 

 

Projevy

Odontom může být nalezen náhodně, nebo může způsobit otok čelisti a poruchu prořezávání některého zubu. Odontomy se většinou nachází uvnitř čelisti (častěji v dolní čelisti), některé z nich nicméně mohou prorůstat až do dutiny ústní. Velikost je proměnlivá, některé mimořádně velké odontomy mohou obsahovat desítky až stovky objektů připomínajících zuby.

 

 

Diagnostika

Odontom je většinou nalezen zubním lékařem při provedení rentgenu čelistí. Pokud se odontom „prořízne“ do dutiny ústní, pak je viditelný pohledem.

 

 

Léčba

Odontomy se většinou odstraňují, zvláště pokud působí obtíže. Byly popsány případy, kdy stomatochirurgové úspěšně odstranili skutečně velké nádory tohoto typu.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.elsevier.es

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů