Novomix je lék, který patří do skupiny inzulinů. Účinnou látkou je kombinace inzulinového analoga inzulin aspart (velmi rychle a krátce působící) a izofanového inzulinového analoga inzulin aspart.

 

Princip: Synteticky vyráběný inzulinový analog inzulin aspart má odlišné chemické složení než inzulin produkovaný buňkami slinivky břišní. Tyto změny ovlivňují jeho vlastnosti a zrychlují jeho účinek. Po aplikaci umožňuje inzulin vstup glukózy do buněk řady tkání a tím k poklesu koncentrace krevního cukru.

Izofanový inzulin aspart má stejné složení, ale je k němu navíc přidaný protaminsulfát a zinek, což (díky pomalejšímu uvolňování) zpomaluje a prodlužuje jeho účinek. Výsledkem kombinace obou inzulinů je pomalejší nástup účinku a jeho prodloužení.

 

Využití: Novomix je určen k léčbě cukrovky k udržení normální hladiny krevního cukru a jako prevence hyperglykémie. Novomix je v rámci pravidelné inzulinoterapie obvykle aplikován dvakrát denně. Typicky u cukrovky 2. typu často najdeme kombinace inzulinu s perorálními antidiabetiky.

 

Podávání: Novomix se vyrábí v podobě vodné suspenze, která se aplikuje injekčně podkožně (břicho, stehno, hýždě). Dávkování je dáno v mezinárodních jednotkách (IU – International Units) a konkrétní podávaná dávka je vždy přísně individuální.

 

Nevýhody: Hlavním nežádoucím účinkem inzulinů je příliš silný pokles krevního cukru, tj. hypoglykémie. Obvykle je důvodem nedostatečný přísun potravy, alkoholový exces, nebo nadměrná fyzická aktivita. Hypoglykémie může být velmi nebezpečná a velice zákeřná je při užití dlouze a velmi dlouze působícího inzulinu, nebo při kombinaci inzulinu s perorálními antidiabetiky. V takových případech se totiž může opakovat i po zdánlivém zlepšení stavu. Kromě toho se může na podávaný inzulin vytvořit alergická reakce a při dlouhodobé podkožní aplikaci může dojít k poškození tukové vrstvy v místech vpichů (inzulinová lipodystrofie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů