Noflux je lék patřící do novější generace skupiny blokátorů protonové pumpy, což jsou účinné léky proti překyselení žaludku. Účinnou látkou je sloučenina rabeprazol.

 

Princip: Účinná látka blokuje protonovou pumpu v buňkách žaludeční sliznice, která se podílí na žaludeční sekreci kyseliny chlorovodíkové. Žaludeční kyselina se proto nedostává do žaludku a žaludeční kyselost se snižuje. Rabeprazol začíná účinkovat velmi rychle a účinek po požití trvá až 48 hodin.

 

Využití: Noflux a jemu podobné léky se využívají ve všech situacích, kdy nám vadí nadměrná tvorba žaludeční kyseliny. Jsou to zejména pálení žáhy, refluxní choroba jícnu, žaludeční vředy a jejich komplikace, prevence vzniku vředů a Zollinger-Ellisonův syndrom. Blokátory protonové pumpy se užívají i jako součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem Pylori spolu s antibiotiky.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který zvažuje konkrétní případ a indikaci. V tabletové formě se většinou podává jedna tableta denně o síle 10 nebo 20 miligramů. Dříve se doporučovalo podávání blokátorů protonové pumpy večer, nyní se spíše doporučuje podávání v ranních hodinách.

 

Nevýhody: Noflux má minimum vedlejších účinků, někdy se mohou objevit neurčité obtíže, jako je plynatost, pocity plnosti a zácpa. Oproti starším blokátorům protonové pumpy má mnohem méně nežádoucích interakcí s jinými současně užívanými léky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů