Nefrokalcinóza je označení pro stav, kdy se v ledvinné tkáni začne ukládat vápník. Jedná se o velmi častý náhodný nález při vyšetření břicha zobrazovacími metodami, který není klinicky nijak významný. V některých případech ovšem může nefrokalcinóza způsobit závažné narušení ledvinných funkcí.


Příčiny: Nefrokalcinózu malého rozsahu můžeme najít i u zcela zdravých lidí. Hlavní příčinou patologické a klinicky významné nefrokalcinózy je zvýšená hladina vápníku v krvi, která je spojena i se zvýšením hladiny vápníku v moči. Ta se objevuje například při užívání vysokých dávek vitaminu D a u nadprodukce parathormonu při hyperparatyreóze. Z dalších příčin se může hladina vápníku v krvi zvýšit například u sarkoidózy, u některých zhoubných nádorů jakožto paraneoplastický příznak a v rámci milk-alkali syndromu. Celkově si o příčinách zvýšené hladin vápníku můžete přečíst v příslušném textu.


Projevy: Nefrokalcinóza se nemusí nijak projevovat, zejména je-li jen mírná, a není-li spojena s vysokou hladinou vápníku. Klinicky závažnější nefrokalcinóza se projevuje postupným zhoršováním funkce ledvin, které může někdy vyústit do projevů chronického selhávání ledvin. Nefrokalcinóza při nadbytku vápníku v krvi a moči bývá obvykle doprovázena příznaky vysoké hladiny vápníku (únava, svalová slabost, zácpa a další) a ukládáním vápníku v odvodných kanálcích ledvin, v ledvinné a pánvičce a v močovodu (tj. klasické močové kameny). V takovém případě je vyšší riziko vzniku ledvinové koliky.


Diagnostika: Depozita vápníku v ledvinné tkáni mohou být nalezena pomocí jakékoliv ze zobrazovacích metod, jako je rentgen břicha, ultrazvuk, nebo CT vyšetření. V případě nálezu vápníkových usazenin v ledvinách je pak vhodné vyšetřit koncentraci vápníku v krvi. Pokud je koncentrace vápníku zvýšená, je nutno pátrat po příčině tohoto zvýšení (viz. část „diagnostika“ v příslušném textu).


Léčba: V řadě případů postačuje zvýšit přísun tekutin, aby se zlepšilo vylučování vápníku z organizmu. Někdy se pro lepší efekt mohou přidat i malé dávky diuretik. Zjistíme-li jakoukoliv léčitelnou příčinu zvýšení vápníku v krvi, je nutné ji řešit, a tím se může stav zcela upravit.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.kidney-international.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů