Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin C je jiný název pro kyselinu askorbovou. Tato sloučenina se řadí do skupiny vitaminů proto, že ji podobně jako ostatní vitaminy lidské tělo neumí vyrobit a musí ji přijímat v potravě. Vitamin C je v našem těle důležitý pro správnou tvorbu pojivové tkáně, která mimo jiné zaručuje pevnost kůže, pevnost stěn krevních cév, pevnost kostí a stabilitu kotvícího aparátu zubu. Kromě toho má vitamin C funkci „likvidátora“ volných radikálů. Volné radikály jsou škodlivé kyslíkaté sloučeniny neustále vznikající v těle, které postupně naše tělo poškozují, urychlují proces stárnutí a mají vztah k výskytu nádorových procesů. Působení volných radikálů se shrnuje pod pojem oxidační stres a vitamin C je jednou z mnoha látek, které působí proti němu. Vitamin C přijímaný v potravě má i ten význam, že zlepšuje vstřebávání železa z potravy. Doporučená dávka vitaminu C je u dospělého člověka asi 70-80 mg na den.

 

Příčiny: Hlavní příčinou nedostatku vitaminu C je jeho nízký příjem v potravě. V naší populaci je to dáno nezdravým stravováním, nedostatečný příjem vitaminu C mívají klasicky bezdomovci a alkoholici. Těžký nedostatek vitaminu C mívali námořníci, kteří vitamin C nepřijímali vůbec (v lodních sucharech, naloženém mase, vodě a rumu se moc tohoto vitaminu nevyskytuje), což mělo dost těžké následky v podobě nemoci zvané kurděje (viz níže).

 

Projevy: Klasickým obrazem těžkého nedostatku vitaminu C je nemoc námořníků, známá pod názvem kurděje. Projevy jsou obrazem poruchy funkce pojivové tkáně ve všech tkáních, které jsem zmínil v druhém odstavci tohoto textu. Stěny krevních cév ztrácejí pevnost a snadno praskají – dochází k častějšímu krvácení do podkoží a k tvorbě modřin. Ze stejného důvodu může postižený nalézt krev ve stolici, či krev v moči. Dochází také ke krvácení z dásní. V dutině ústní se navíc projeví porucha funkce pojivové tkáně držící zub v zubním lůžku – zuby se kývají a mají tendenci vypadávat. Ztráta chrupu je asi nejznámějším projevem kurdějí. Vzhledem k tomu, že vitamin C zlepšuje vstřebávání železa v trávicím traktu, začne nemocný trpět nedostatkem železa a začne být chudokrevný. Vitamin C má i význam pro imunitní systém a při jeho nedostatku se sníží odolnost proti infekčním onemocněním.

Kůže vysychá a vznikají v ní hnisavé rány, jakékoliv poranění se pomalu hojí, nehty jsou lámavé, stejně tak se zvyšuje lámavost vlasů. Nemocný vypadá celkově nezdravě, bývá netečný a unavený, nakonec ztrácí vědomí a umírá.

U dětí se nedostatek vitaminu C nejzřetelněji projeví poruchou kostí. Kosti nemají potřebnou pevnost a působením tlaku se různě deformují. Porucha správného růstu kostí do délky také způsobí menší vzrůst postižených dětí.

Naše populace trpí „jen“ mírným nedostatkem vitaminu C kvůli nezdravému stravování. Tento mírný nedostatek vitaminu se projevuje mnohem nenápadněji než kurděje. Postižení nemají žádné těžké viditelné příznaky, protože pro funkci pojiva je vitaminu C relativní dostatek. Může se však projevit snížená schopnost organismu bránit se oxidačnímu stresu, což může mít za následek vyšší výskyt nádorových onemocnění (zdůrazňuji slovo může). U postižených se mohou projevovat i neurčité příznaky typu únavy a vyčerpanosti. Vzhledem k tomu, že vitamin C má význam pro pevnost kožní pojivové tkáně, mohou o něco snadněji vznikat strie.

 

Prevence: Prevencí je dostatečný příjem vitaminu C v potravě. Z běžně dostupných potravin se vitamin C vyskytuje v ovoci (kiwi, citrony, mandarinky, ananaspomeranče – i v džusech z nich vyrobených) a také v zelenině (brokolice, špenát, česnek, kysané zelí). Méně známé je, že poměrně velké množství vitaminu C je v obyčejných bramborách. Jejich význam snižuje fakt, že vařením se část vitaminu C znehodnotí a syrové brambory by nikdo nejedl. Obrovské množství vitaminu C se nachází v šípku, což vysvětluje oblíbenost šípkového čaje pro posilování organismu. Při vaření čaje se ovšem část vitaminu opět znehodnotí. Aby k tomu nedošlo, šípky se mají rozdrtit a přes noc vyluhovat ve studené vodě. Další den se má výsledný roztok ohřát na 70-80°C, scedit a vypít.

Pokud někdo ovoce a zeleninu nechce, může vitamin C přijímat v tabletách. Zdá se, že horní hranice denního příjmu vitaminu C neexistuje a předpokládá se, že se jím nedá předávkovat. Není v tom však ještě jasno a tak se vyšší příjem než několik set miligramů vitaminu C denně příliš nedoporučuje.

 

Léčba: Léčba nedostatku vitaminu C je v jeho podání v tabletové, či ještě lépe v přirozené formě (viz prevence).


Zdroje
https://patient.info
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů