Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin B3 je označením pro sloučeninu niacin (kyselina nikotinová). Podobně jako ostatní vitaminy B-komplexu je i niacin důležitý pro metabolizmus základních živin a tvorbu energie v organizmu. Vitamin se vyskytuje v kvasnicích, vnitřnostech, rybách a ořeších. Vitamin B3 podávaný ve vysokých dávkách působí jako lék snižující cholesterol.
Příčiny: Nedostatek vitaminu je většinou spojen s alkoholizmem a nedostatečnou výživou. Více ohroženy nedostatkem vitaminů jsou i ženy s mentální anorexií a nemocní s poruchami vstřebávání živin v trávicím traktu.
Projevy: Při lehkém nedostatku vitaminu se objevují celkové a neurčité příznaky, jako je únava, depresivní nálady, nevýkonnost, nechutenství a zvracení. Těžký nedostatek vede k rozvoji nemoci známé jako pellagra. Pellagra je v lékařských učebnicích označována jako nemoc tří D podle tří hlavních příznaků - Demence (zmatenost, halucinace), Dermatitida (šupinatá kůže a kožní záněty) a Diarea (průjmy). Setkat se s plně rozvinutou pellagrou v současné ČR je nicméně prakticky nemožné.
Diagnostika: Nedostatek vitaminů B včetně niacinu předpokládáme u rizikových pacientů (viz příčiny) a je vhodné zahájit terapeutické podávání již před rozvojem příznaků jejich nedostatku.
Léčba: Nejlepší je pochopitelně zvýšení přísunu vitaminu v potravě, není-li to možné, pak alespoň příjem v tabletkách jako doplněk stravy. Vyšší dávky niacinu (udává se nad 50 miligramů denně) mohou mít nicméně nežádoucí účinky jako je pálení a zarudnutí obličeje, při velmi vysokých dávkách byly pozorováno zvýšení jaterních testů a vznik žaludečních vředů. Už z toho důvodu se v léčbě vysokého cholesterolu nepoužívá jako lék první volby.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medicalnewstoday.com