Natrixam je preparát z lékové skupiny antihypertenziv (tj. léků na vysoký tlak). Účinnou složkou preparátu jsou 2 sloučeniny - indapamid a amlodipin.

 

Princip: Amlodipin patří mezi blokátory kalciových kanálů, má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi. Indapamid patří mezi diuretika, působí na ledvinné kanálky a snižuje vstřebávání sodíku a dalších iontů, čímž se zvyšují ztráty iontů do moči, což vede i k větším ztrátám vody. Tím se vysvětluje odvodňovací efekt léku. Kombinace účinku obou složek vede ke snížení krevního tlaku.

 

Využití: Natrixam je účinný v léčbě vysokého tlaku. Výhodou užívání je přítomnost dvou látek v 1 tabletě, což zvyšuje pravděpodobnost, že budou pacienti preparát užívat. Působením amlodipinu na svalovinu věnčitých tepen zlepšuje lék prokrvení srdce a tím může pomoci pacientům s anginou pectoris.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předpisujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Natrixam se vyrábí v podobě tablet o síle 1,5/5 a 1,5/10 miligramů (tj. 1,5 mg indapamidu a k tomu 5-10 mg amlodipinu). Běžná denní dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně a obvykle se začíná slabší verzí preparátu.

 

Nevýhody: Natrixam v sobě kombinuje nežádoucí účinky obou účinných složek. Amlodipin může vyvolat bolesti hlavyotoky dolních končetin, které jsou asi nejtypičtějším nežádoucím účinkem blokátorů kalciového kanálu. Indapamid může způsobit přílišné ztráty iontů a rozvrat vnitřního prostředí. Díky tomu, že je tato sloučenina slabší než jiná diuretika, se ovšem s tímto problémem nesetkáváme až tak často. Přípravek se nepodává dětem a těhotným a kojícím ženám. Při předávkování lékem nebo v kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku s motáním hlavy a možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů