Nádor ze žloutkového váčku patří mezi zhoubné zárodečné nádory, oproti běžným nádorovým onemocněním je méně častý.
 
Příčiny
Nádor se častěji vyskytuje u dětí, ale může vzniknout i u mladého dospělého člověka. Přesná příčina vzniku tumoru není jasná, jako u jiných nádorů jde zřejmě o kombinaci genetických faktorů a vlivů zevního prostředí. U dospělých lidí se vyskytuje často jako složka jiných zárodečných nádorů.
 
 
Projevy
Tumor se často vyskytuje v pohlavních orgánech - u chlapců a mužů ve varlatech, u dívek a žen ve vaječnících. U chlapců se objeví nebolestivé zvětšení varlat, u dívek méně dobře patrné zvětšení vaječníků. Nádor je poměrně agresivní a běžně vytváří časné metastázy do vzdálených orgánů.
 
 
Diagnostika
Nádor a jeho případné metastázy mohou být nalezeny pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT vyšetření, apod.). Důležité je získání vzorku nádorové tkáně a jeho histologické vyšetření. Pomocným vyšetřením je zjištění zvýšené koncentrace tumor markeru známého jako AFP (alfa-fetoprotein) v krvi. Buňky nádoru žloutkového váčku tuto sloučeninu typicky ve zvýšené míře produkují a její koncentrace v krvi stoupá.
 
 
Léčba
Léčebný postup obvykle zahrnuje kombinaci chirurgické léčby (odstranění nádorové tkáně) a chemoterapie (likvidace zbylých nádorových buněk). Moderní terapeutické programy mají poměrně dobré výsledky a často vedou k úplnému vyléčení.


Zdroje
https://emedicine.medscape.com
http://www.pathologyoutlines.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů