Nadměrné slinění se označuje jako hypersalivace. Příčinou je nadměrná tvorba slin nebo porucha jejich odstraňování z dutiny ústní.

 

Příčiny

1. Vliv potravy - Zvýšené slinění se popisuje u dráždivé stravy, například u kořeněných jídel. Kromě toho se více slin tvoří při nadměrném přísunu škrobů.

 

2. Infekce - Infekce v dutině ústní mohou působit dráždivě a zvyšovat množství slin. Řeč je například o kvasinkové infekci dutiny ústní.

 

3. Vliv léků a toxických sloučenin - Existuje řada léků, které zvyšují sekreci slin. Patří sem některá antipsychotika, ketamin, pilokarpin apod. Z účinku toxických sloučenin se slinění objevuje u otravy organofosfáty, rtutí a arsenem.

 

4. Vzteklina - Poškození mozku virem vztekliny zvyšuje u postižených jedinců tvorbu slin, narušuje polykání a vyvolává nekontrolované slinění. V České republice je v 21. století vzteklina naštěstí již vymýcená nemoc, na světě se však stále často vyskytuje.

 

5. Poruchy polykání - Při poruchách polykání se sice netvoří nadbytek slin, ale vytvořené sliny nejsou dostatečně odváděny z dutiny ústní a to může v některých případech vést až k jejich vytékání z úst. Mezi příčiny patří myasthenia gravis, Parkinsonova choroba, mozkové mrtvice, obrna lícního nervu, závažné lokální infekce a další (viz text o poruchách polykání).


Zdroje
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů