Děložní myomy jsou velice rozšířeným onemocněním, které umí ženám notně znepříjemnit život a v některých případech mohou být myomy i značně nebezpečné. Co základního je tedy dobré o myomech vědět?

Nejprve je nutné si říci něco o děloze. Děloha je dutý orgán, který se u ženy nachází v malé pánvi. Je napojena na pochvu a na dva vejcovody. Hlavní význam dělohy je v tom, že se v její sliznici může uchytit oplozené vajíčko a vyvíjí se zde plod. Stěna dělohy je tvořena třemi vrstvami. Vnitřní dutina je vystlána sliznicí (endometrium), na ní je vrstva hladkého svalstva (myometrium) a na povrchu je seróza.

Z hlediska myomů je zajímavá prostřední vrstva, tj. myometrium. Jako ve všech tkáních v těle mohou i z buněk této svalové vrstvy vznikat nádory a to jsou právě ty myomy. Děložní myom je tedy nádor, který vzniká z děložní svaloviny, přesněji řečeno jde o specifický podtyp leiomyomu. K tomu je nutné jedním dechem dodat, že myomy jsou nádory nezhoubné, to jest rostou pouze do okolí a netvoří metastázy.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku konkrétního myomu není jako u většiny nádorů jasná, známe však celou řadu rizikových faktorů. Patří mezi ně věk, protože děložní myomy se častěji vyskytují u starších žen. Genetika jistě také hraje svou roli. Významný je vliv ženských hormonů estrogenů na růst myomů. Při vyšších hladinách těchto hormonů myomy více rostou. To znamená, že vliv na růst myomů má i obezita. V tukové tkáni obézních se totiž estrogeny více tvoří a jejich hladiny bývají vyšší než u hubených lidí. Slyšel jsem, že myomy bývají o něco častější u kuřaček, ale více o případné souvislosti mezi myomy a kouřením nevím.

 

Projevy: Myomy se mohou projevovat různě, nejčastěji se neprojevují vůbec. Jinak mohou být příčinou gynekologického krvácení – buď krvácení mimo cyklus, nebo silnější krvácení při menstruaci. Tato krvácení mohou být pro ženu značně zatěžující. Mimo to mohou být myomy zodpovědné za bolesti při sexu a za neplodnost. Svou přítomností narušují schopnost dělohy přijmout oplozené vajíčko a umožnit nitroděložní vývoj plodu. Větší myomy mohou způsobit nepříjemné trvající bolesti v pánvi. U velkých myomů se mohou přidružit i příznaky z útlaku ostatních pánevních orgánů – zejména střev a močového měchýře. Nejrůznější potíže typu zácpy a poruchy odtoku moči mohou být v tomto případě typické.

Zvláštní projevy může mít myom, který roste jako stopkatý útvar směrem do dutiny děložní. V případě otočení stopky kolem své osy se zastaví přítok krve do myomu a myom začne odumírat, což je provázeno silnou bolestí. Stopkatý myom se navíc může protahováním stopky dostat z dělohy do pochvy (kde ho lze nahmatat) a tento stav se nazývá „rodící se myom“ neboli latinsky „myoma nascens“.

Schéma ukazující různé lokalizace děložních myomů

 

Diagnostika: Ženu s jakýmikoliv výše uvedenými příznaky (včetně neschopnosti otěhotnět) gynekolog vyšetří a může udělat ultrazvuk přes břišní stěnu, či ultrazvuk vaginální. Tato vyšetření k nálezu myomu postačují.

 

Prevence: Prevence vzniku myomů není dost dobře možná, lze snad zmírnit případné rizikové faktory. Mohla by to správně být správná životospráva, která by bránila vzniku obezity. Otázkou je užívání hormonální antikoncepce. Jsou názory, že má proti myomům ochranný vliv, ale osobně nemám pro hodnocení tohoto tvrzení dostatek informací.

 

Léčba: Léčba konkrétního myomu u konkrétní pacientky spadá do sféry rozhodování gynekologa. Obecně lze říci, že myomy se mohou léčit buď pomocí léků nebo chirurgicky. Podávají se různé léky, které mají za úkol snížit hladiny estrogenů a zmírnit nebo dokonce zmenšit již existující myomy. Chirurgické řešení spočívá ve snaze odstranit myom při zachování dělohy u žen, které chtějí mít děti. U žen, které již těhotenství neplánují, se mohou zejména četné a velké myomy definitivně vyřešit operačním odstraněním dělohy neboli hysterektomií.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů