Mydocalm [mydokalm] je lék, který bývá předepisován při nadměrném napětí kosterních svalů. Účinnou složkou preparátu je sloučenina tolperison.
 
Princip: Tolperison snižuje napětí kosterní svaloviny (centrálně myorelaxační účinek) a navíc lehce rozšiřuje cévy, což zlepšuje prokrvení tkání.
 
 
Využití: Mydocalm se používá u stavů, kdy potřebujeme uvolnit kosterní svaly. Poměrně oblíbený je lék u neurologů, kteří ho předepisují například lidem s nadměrným a bolestivým napětím svalstva po mozkových příhodách a u těžších forem roztroušené sklerózy. Uvolnění svalů působí úlevu a přispívá k usnadnění rehabilitace. Mydocalm má efekt i při bolestech zad způsobených nadměrnými stahy páteřních svalů, typicky jde o bolesti krční páteře. Pozitivní efekt Mydocalmu na cévy se využívá v léčbě stavů jako je postižení drobných cév při cukrovce, u Raynaudovy nemoci, apod.
 
 
Podávání: Mydocalm by měl být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Vyrábí se ve formě tablet a běžná dávka pro dospělého člověka je 1-3 tablety denně.
 
 
Nevýhody: Mydocalm může vyvolat zhoršení pozornosti a bdělosti, nepříjemné sucho v ústech, zácpu, alergické reakce (svědění kůže, kopřivka) a svalovou slabost. Velmi nebezpečný může být Mydocalm pro pacienty trpící myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů