Moviprep není lék v pravém slova smyslu, jedná se o prázdnící roztok, který se používá v gastroenterologii. Hlavní účinnou složkou přípravku jsou makrogol, síran sodný a kyselina askorbová.

 

Princip: Kombinuje se projímavý účinek všech přítomných účinných látek, který vede k zadržení vody ve střevě. Výsledkem je vodnatý průjem, který vede k vyčištění střeva.

 

Využití: Moviprep má využití při prázdnění před kolonoskopií. Je-li správně užit, vyvolá opakované průjmy, které způsobí vyprázdnění tlustého střeva. Pouze na správně vyprázdněném tlustém střevu lze totiž provést kvalitní kolonoskopické vyšetření.

 

Podávání: Moviprep se vyrábí v podobě prášku, který se rozpouští ve vodě. Standardní prázdnící sada obsahuje dva sáčky s práškem (sáček A a sáček B). Každý sáček se rozpustí v jednom litru vody a pomalu se vypije. Přesný harmonogram prázdnění si každé pracoviště stanovuje jinak, obvyklá je tzv. dělená příprava, kdy pacient vypije obsah prvního sáčku v 17:00 den před kolonoskopií a obsah druhého sáčku vypije cca 6 hodin před časovým termínem kolonoskopie. Kromě toho je vhodné během období prázdnění vypít ještě další 1-2 litry čiré tekutiny. Přesný popis přípravy sdělí lékař, který Moviprep doporučil.

 

Nevýhody: Moviprep nemívá zásadní nežádoucí účinky, díky příjemné citrónové příchuti bývá dobře snášen. Po požití přípravku nelze vyloučit různé trávicí obtíže, nebo vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů