Montexal patří mezi protizánětlivé léky, které mají využití v terapii některých alergických onemocnění. Jeho účinnou látkou je sloučenina montelukast.

 

Princip: Montelukast je látka, která blokuje receptory pro tzv. leukotrieny. Leukotrieny jsou prozánětlivé sloučeniny uvolňované v organizmu z žírných buněk. Tyto prozánětlivé leukotrieny mají nežádoucí vliv na průběh alergické reakce včetně zužování dýchacích cest a v tvorbě hlenu. Zablokováním leukotrienových receptorů jsou zánětlivý proces a výše zmíněné příznaky utlumeny.

 

Využití: Montexal podáváme u alergických onemocnění dýchacích cest, tj. zejména jako prevence rozvoje astmatického záchvatu u astmatiků. Lék je spíše doplňkem k inhalačně podávaným léčivům. Preparát může snížit i riziko rozvoje sezónní alergické rýmy.

 

Podávání: Montexal se vyrábí v podobě tablet a měl by být užíván pravidelně pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, většinou se jedná o alergologa, či pneumologa (plicního lékaře). Běžná denní dávka pro dospělého je jedna tableta o síle 10 miligramů podávaná večer. Pro děti se vyrábí preparát i jako žvýkací tablety o redukované síle 4 a 5 miligramů.

 

Nevýhody: Montexal nemívá závažné vedlejší účinky. Byly popisovány nepříjemné pocity, jako je sucho v ústech, nadměrná žízeň, bolesti hlavy, bolesti břicha a ospalost. Vzácně bylo popisováno zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů