Moduretic [Moduretik] je kombinovaný preparát. Jedná se o směs dvou diuretik – sloučeniny amilorid a hydrochlorothiazid.

 

Princip: Obě účinné sloučeniny působí v různých místech na tkáň ledviny a zvyšují vylučování iontů do tvořené moči. Ionty s sebou strhávají vodu a člověk vymočí více tekutiny. Amilorid má navíc ten efekt, že na rozdíl od ostatních iontů šetří v organizmu draslík a jeho hladinu v krvi spíše zvyšuje.

 

Využití: Lék lze použít na vysoký krevního tlak, který při zvýšeném vylučování vody z organizmu klesá. Ztráta tekutin také snižuje nároky na srdce, přípravek proto můžeme použít u srdečního selhání. Kromě toho můžeme Moduretic upřednostnit u pacientů, kteří mají nízký draslík – to díky draslík-šetřícímu efektu amiloridu.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, ale většinou se podává polovina tablety denně. Dávka se může zvýšit na jednu tabletu za den, dochází však k nárůstu vedlejších účinků.

 

Nevýhody: Zejména u starších pacientů může přípravek způsobit prudký pokles tlaku, dehydrataci a minerálový rozvrat s poklesem sodíku a chloridů a naopak zvýšenou hladinou draslíku. To pak obvykle vede ke kolapsům a celkovému zhoršení stavu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů