Močení výkalů je značně nepříjemný příznak, který může doprovázet některá vážná onemocnění trávicího traktu a močových cest. Obvykle se jedná o důsledek vzniku spojení mezi těmito dvěma za normálních okolností oddělených tělesných systémů. Taková spojka se označuje slovem píštěl.

 

Příčiny

1. Infekční záněty

Hnisavý infekční zánět střeva může způsobit vznik píštěle, kterou se vyprazdňuje hnis. Nejpravděpodobnějším důvodem spojení střeva a močových cest je komplikovaná divertikulitida, což je zánět výchlipek tlustého střeva. Podobný důsledek může mít i neléčený zánět slepého střeva.

 

2. Neinfekční záněty

Vznik střevních píštělí typicky doprovází i některé formy Crohnovy nemoci. Tato stále poněkud záhadná choroba je podmíněna abnormální funkcí imunitního systému, kdy dochází k imunitně podmíněnému poškození stěny některých částí trávicí trubice. Vzniklé píštěle mohou propojit střevo se střevem, střevo s povrchem těla, nebo střevo s jiným orgánem včetně močového měchýře.

 

3. Nádory

Nádorové procesy mohou svým růstem narušovat celistvost lokálních orgánů a tkání a způsobit mimo jiné i vznik píštělí propojujících zcela nesouvisející tkáně. V případě propojení střevo - močový trakt se může jednat o důsledek rakoviny močového měchýře a rakoviny tlustého střeva.

 

4. Ozáření

Ozáření (radioterapie) nádorových onemocnění v pánvi může způsobit poškození řady tkání, vznik zánětlivých a hojivých procesů, v jejichž terénu se mohou vytvořit nežádoucí píštěle.

 

Diagnostika

Pacient, u nějž se objeví výkaly v moči, by měl mít v zásadě provedené dvě základní vyšetření - cystoskopii (vyšetření močových cest) a kolonoskopii (vyšetření tlustého střeva). V případě nálezu komunikace mezi těmito systémy by z ní měly být odebrány vzorky k histologickému vyšetření. Ze zobrazovacích metod je většinou prováděn ultrazvuk břicha a CT vyšetření. Vyšetření s kontrastní látkou podanou ať už do střeva nebo do močového měchýře může přesně ukázat místo propojení trávicího a močového traktu.


Zdroje
https://healthcare.utah.edu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů