Mivacron je preparát, který bývá využívaný zejména v anesteziologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina mivakurium (přesněji mivakurium-chlorid).

 

Princip: Mivakurium blokuje nervosvalový přenos (působí na nikotinové cholinergní receptory na nervosvalové ploténce) a díky tomu výrazně snižuje napětí kosterní svaloviny, což označujeme jako myorelaxační účinek. Látka má rychlý nástup a spíše krátkodobý účinek.

 

Využití: Mivacron lze využít k navození svalové relaxace v rámci celkové anestezie (uspání) před operačním zákrokem. Díky sníženému odporu svalů se výrazně usnadní provedení intubace.

 

Podávání: Mivacron se vyrábí jako roztok určený k  nitrožilnímu podání (injekčně nebo v infuzi). Dávka je přísně individuální a lék smí používat pouze zkušený lékař, obvykle jde o anesteziologa.

 

Nevýhody: Mivacron vede k zástavě dýchání, proto musí podání následovat intubace se zajištěnou ventilací po dobu působení přípravku. Další možné nežádoucí účinky zahrnují například zúžení průdušek, přechodné snížení krevního tlaku a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů